top of page

Roztiahnite svoje príliš malé či scvrknuté oblečenie pomocou tohto prekvapivo jednoduchého triku

Tajnú prísadu už máte - vo svojej kúpeľni.


Pranie vecí v horúcej vode alebo sušenie na vysokej teplote môže vaše oblečenie zmenšiť na nežiaducu veľkosť. Ale predtým, ako obľúbenú košeľu vyhodíte, skúste túto škodu napraviť jednoduchým trikom na roztiahnutie bielizne. Potrebujete iba nádobu s mierne teplou vodou a nejaký kondicionér (áno, ten, ktorý používate na vaše vlasy).Vo virálnom videu zdieľanom na sociálnej platforme TikTok, používateľ sir_tyler_wright_the_1st demonštruje jednoduchú opravu a proklamuje, že mu to ušetrilo nemalé peniaze pri výmene príliš tesného oblečenia. Najskôr pridajte 1 polievkovú lyžičku kondicionéra do nádoby naplnenej vodou izbovej teploty a produkt čo najviac zamiešajte. Tričko úplne ponorte do zmesi a nechajte ho v nej 30 minút máčať. Nakoniec kondicionér poriadne opláchnite, nežmýkajte, ale vodu vysajte uterákom. Následne košeľu jemne natiahnite na požadovanú veľkosť. Nechajte ho visieť až kým neuschne. V prípade potreby postup opäť opakujte.


Znie to veľmi jednoducho, naozaj to takto funguje? Čo na to hovoria odborníci? Drew Westervelt, CEO spoločnosti HEX Performance na výrobu pracích prostriedkov, vysvetľuje, že kondicionér naozaj môže pomôcť uvoľniť látku, ktorá sa stiahla alebo zmrštila v dôsledku vysokého tepla. „Pridaním kondicionéra zmäkčíte a premastíte vlákna, aby ste ich uvoľnili späť a mohli natiahnuť,“ hovorí.

Zároveň však upozorňuje, že by kondicionér mohol zanechať zvyšky produktu na látke, čo by spôsobilo, že odev pritiahne viac nečistôt, baktérií a pachov. Po vyskúšaní tohto postupu odev dôkladne umyte, aby ste vypláchli zvyšky kondicionéra. Postupujte opatrne podľa pokynov výrobcu na pranie a sušenie, aby sa odev znovu nezrazil.

Tento trik na bielizeň funguje najlepšie na bavlne, vlne a iných pleteninách, ktoré sú ľahko naťahovateľné. V prípade syntetických látok, ako je polyester, dávajte pozor, aby ste až príliš neťahali a nenatiahli odev. Tieto odevy stačí nechať v roztoku kratší čas a nežmýkať. Je tiež dôležité poznamenať, že postup nie je vhodný pre pevne tkané alebo jemné tkaniny, ako je hodváb, kašmír, rifle. Ak sa obávate poškodenia látky, najskôr vyskúšajte techniku na malej ploche a potom ju vyskúšajte na celom odeve.

Najlepším spôsobom, ako zabrániť zmenšovaniu odevov, je správne ich vyprať a vysušiť. Postupovať teda v súlade s etiketou na odeve a rešpektovať jeho materiálové zloženie, čiže vlastnosti látok. Chyby pri praní sa samozrejme stávajú (sme ľudia omylní a zaneprázdnení) a keď nabudúce vyberiete vašu obľúbenú košeľu zo sušičky príliš napnutú, skúste kondicionér. Ak sa však chcete tomuto celému procesu vyhnúť a byť si 100% istý, najmä pri delikátnych a drahých kúskoch, rozhodne ich radšej zverte nášmu skúsenému tímu čistiarne Popoluška, ktorý sa vám o ne správne postará a ušetrí vám starosti a peniažky.bottom of page