top of page

Ako často by sme mali prať posteľnú bielizeň?

Niet príjemnejšieho pocitu ako po náročnom dni vkĺznuť večer do postele s čerstvo vypratou posteľnou bielizňou, mäkkou, hebkou a voňavou. Aby sme sa však na konci dňa odmenili takouto starostlivosťou, vyžaduje si to určité úsilie a odbornosť.Zaujal ma názor odborníčky Carolyn Forte, riaditeľky Laboratória čistenia GHI, ktorá sa podelila o svoje rady, ako sa o posteľnú bielizeň starať a predĺžiť jej životnosť. Keďže často riešim so zákazníkmi rôzne problémy vzniknuté nesprávnym praním, hlavne preťažovaním práčky a sušičky, rada by som vám tieto odborné názory potvrdené aj našimi dlhoročnými skúsenosťami sprostredkovala.


Ako prať posteľnú bielizeň


Plachty a návliečky sa síce nenosia ako oblečenie, ale trávime v nich veľa času - a noc čo noc sa rýchlo hromadia choroboplodné zárodky, pot a oleje na telo. „Ak nie sú škvrny, nie je potrebné plachty špeciálne ošetrovať“ hovorí Forte. „Ale vždy je dobré skontrolovať, či na obliečkach na vankúše nie sú zvyšky make-upu. Odstráneniu škvŕn môže pomôcť odstraňovač škvŕn, ktorý použijeme ešte pred predpieraním.“ Potom pridáme vhodný prací prostriedok.

Niektoré nové práčky majú špeciálne cykly určené iba na pranie posteľného prádla. Ak ho nemáme, vyberieme namiesto „ťažkého“ cyklu „normálny“ alebo „príležitostný“. „Návliečky a plachty nepotrebujú nadmerné točenie, aby sa vyčistili a veľmi odolný cyklus môže spôsobiť zamotanie a zvrásnenie,“ hovorí Forte.

Pre dosiahnutie lepšieho výsledku čistenia (pomáha pri alergiách) sa odporúča zvýšiť teplotu vody. Vyberieme si čistiaci cyklus, ktorý využíva najteplejšiu vodu bezpečnú pre danú látku bielizne (skontrolujeme etiketu). Čím je voda teplejšia, tým viac choroboplodných zárodkov zabijeme. Po dokončení je dobré prádlo pekne zložiť a odložiť, kým ho nebudeme chcieť použiť.

Ako často by ste mali prať posteľné prádlo


V posteľnej bielizni sa hromadí toľko vecí, ktoré nevidíme, napríklad odumreté bunky pokožky, roztoče, choroboplodné zárodky - dokonca aj fekálne látky - a mali by sa preto pravidelne prať „Najdlhšie, koľko by sa na výmenu malo čakať, sú dva týždne,“ hovorí Forte. „Týždenne je najlepšie.“ Ak má niekto alergie na prach či peľ, nadmerne sa potí alebo má infekčné ochorenie a jeho domáci maznáčik spí v posteli tiež, mal by zvážiť pranie častejšie ako raz týždenne.


Teraz sa poďme spolu vyhnúť častým prešlapom, ktorých sa dopúšťame pri domácom praní posteľného prádla.


4 bežné chyby pri praní posteľnej bielizne


1. Preťaženie práčky


Môže byť lákavé vhodiť všetko posteľné prádlo našej rodiny naraz do bubna, ale toto sa naozaj neodporúča. „Aby bolo prádlo čisté, musí v bubne cirkulovať,“ hovorí Forte. " Dnešné väčšie práčky pravdepodobne pojmú niekoľko súprav, nikdy by sme ich však nemali mať na tesno. A ak má vaša práčka v strede miešadlo, nebaľte ich okolo. Plachty by sa tak mohli pokrčiť alebo roztrhnúť. Namiesto toho ich položte jednotlivo a oddelene. “

2. Používanie nesprávneho programu


Nie je potrebný výber náročného cyklu (pokiaľ vaša bielizeň nie je extra znečistená). „Pre pranie posteľného prádla je výborný normálny, bežný alebo farebný cyklus; stále budú čisté,“ hovorí Forte. „Tieto programy sú jemnejšie a kratšie ako tie ťažké a ochladzujú vodu postupne, čím sa prádlo menej krčí.“

3. Príliš dlhé sušenie v sušičke


Sušenie posteľnej bielizne trvá dlhšie, no ak ponecháme prádlo v sušičke dlhšie „len tak pre istotu“, môže sa nám scvrknúť. „Presušenie je určite problém,“ tvrdí Forte. „Najlepšie je sušiť bielizeň v sušičke na nízkej teplote čo najkratšiu možnú dobu. To minimalizuje scvrknutie a tiež pomáha eliminovať pokrčenie. “

4. Sušenie spolu s uterákmi


Každá bielizeň je svojím zložením rôznorodá, takže je najlepšie oddeliť veľmi odlišnú náplň v sušičke, aby sme sa vyhli problémom s preschnutím. „Posteľná bielizeň sa suší rýchlejšie ako uteráky, takže keď sú plachty suché, uteráky budú pravdepodobne stále mokré,“ hovorí Forte. Podľa odborníčky je v poriadku kombinovať nejaké ľahké bavlnené tkaniny s obliečkami, ale uteráky už predstavujú reálny problém.


Samozrejme, nič sa nevyrovná profesionálnym práčkam, sušičkám, pracím prostriedkom a šikovnému tímu čistiarne a práčovne Popoluška. Náš tím sa o vašu posteľnú bielizeň vždy odborne postará: operie a ošetrí, zmäkčí, prevonia, dokonale ožehlí, poskladá a hygienicky zabalenú spoľahlivo doručí. Všetko podľa vášho želania.留言


bottom of page