top of page

7 KROKOV, AKO SPRÁVNE PRAŤ PRIKRÝVKU

S naším detailným sprievodcom sa nemusíte obávať, že si zničíte posteľnú bielizeň.Aj keď prikrývku nie je potrebné prať tak často ako inú posteľnú bielizeň, napríklad plachty či návliečky, občasné čistenie potrebné je. Odporúča sa prať prikrývku raz alebo dvakrát za sezónu v závislosti od toho, ako často sa používa.

Pokiaľ ide o pranie prikrývky, možno sa sami seba pýtate, ako vyprať takú veľkú bielizeň bez toho, aby ste ju zničili alebo nestratila pri praní svoju nadýchanosť. Odborníci na čistenie a materiály, ktorí každoročne robia stovky testov čistenia a prania, testujú pracie prostriedky a práčky, zostavili jednoduchý návod o všetkom, čo potrebujete vedieť o praní prikrývky.


Ako prať prikrývku:


Krok 1: Skontrolujte štítok starostlivosti.

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je skontrolovať, či prikrývku možno prať v práčke alebo čistiť iba chemicky. Ak je v pokynoch uvedené iba chemické čistenie, je najlepšie ju zaniesť do profesionálnej čistiarne, akou sme aj my - čistiareň Popoluška.


Krok 2: Ak je prikrývka vhodná na pranie v práčke, skontrolujte veľkosť vašej práčky.

Odporúčame používať práčku a sušičku s najväčšou kapacitou, akú môžete, aby mala prikrývka dostatok priestoru na voľný pohyb v bubne. Odporúčame tiež práčku s predným plnením alebo horným plnením bez miešadla, aby sa prikrývka nezasekla v jednej polohe, v horšom prípade sa nezachytila o miešadlo, čo by mohlo spôsobiť roztrhnutie látky. Ak je vaša práčka primalá, odporúčame prikrývku zaniesť do čistiarne, ktorá je vybavená veľkými profi práčkami - akými disponuje aj naša čistiareň a práčovňa Popoluška.


Krok 3: Pred vložením prikrývky do prania ošetrite všetky škvrny na prikrývke.

Ošetrite škvrnu na bielizni prípravkom na to určeným, nechajte ju pár minút pôsobiť a potom vložte prikrývku do práčky.


Krok 4: Perte prikrývku podľa pokynov na štítku starostlivosti.

Následne zvoľte studenú alebo teplú vodu a vyberte jemný alebo delikátny cyklus. Odporúčaný je cyklus Objemná posteľná bielizeň alebo Objemné položky, ak má vaša práčka túto možnosť. "Tento cyklus je určený pre položky, ako sú prikrývky a spacie vaky. Zvyčajne pridáva viac vody a má dlhší čas namáčania, aby lepšie prenikli a vyčistili hutné veci s výplňou. Môže mať tiež nižšiu rýchlosť odstreďovania, aby sa veci nestlačili." Tiež je vhodné pridať ďalší cyklus plákania, aby ste sa uistili, že všetky zvyšky pracieho prostriedku sú vypláchnuté.


Krok 5: Pred vložením prikrývky do sušičky skontrolujte, či na nej nie sú škvrny .

Ak sú škvrny stále prítomné, ošetrite ich a znova vyperte. Pred vložením do sušičky opakujte, kým sa všetky škvrny neodstránia, inak škvrny už natrvalo ostanú v tkanine.

Krok 6: Vhoďte guľôčky do sušičky a nadýchajte.

Pri sušení prikrývky je dobré použiť guľôčky do sušičky, ktoré pomôžu zabrániť zhlukovaniu výplne a nadýchajú ju počas sušenia. Nastavte nízku teplotu, pravidelne počas cyklu sušičku zastavujte, aby ste prikrývku vytriasli a otočte ju, aby sa vysušila rovnomerne. Ak máte prikrývku plnenú páperím, nájdite zhluky mokrého páperia a pokúste sa ich rozdrviť prstami predtým, ako prikrývku vložíte späť do sušičky. Možno budete musieť niekoľkokrát reštartovať cyklus sušičky v závislosti od veľkosti prikrývky, aby sa úplne vysušila.


Krok 7: Skontrolujte mokré miesta.

Na konci cyklu skontrolujte, či je prikrývka úplne suchá. Ak nájdete vlhké miesta, zopakujte cyklus sušenia alebo prikrývku položte naplocho na doschnutie.


Ďalšie tipy na starostlivosť o prikrývku:


  • Nakupujte rozumne. Pred nákupom skontrolujte odporúčania výrobcu na pranie (štítok starostlivosti). Majte na pamäti, že pri prikrývkach, ktoré vyžadujú iba chemické čistenie, budete musieť ísť do čistiarne a priplatiť za čistenie v závislosti od jej veľkosti. Aj keď sa prikrývka dá prať v práčke, možno ju budete musieť vyprať v profesionálnej práčke a sušičke, ak vaše domáce práčky nie sú dostatočne veľké, aby sa prikrývka mohla voľne pohybovať. Ak štítok odporúča len lokálne čistenie, zvážte výber inej prikrývky; aby sa v prípade potreby dala naozaj dôkladne vyčistiť.

  • Používajte chránič prikrývky. Ak nechcete prikrývku prať príliš často, obliečka na perinu vám pomôže predĺžiť jej životnosť tým, že ju ochráni pred nečistotami a potom. Tiež sa perie jednoduchšie ako celá prikrývka.

  • Nepoužívajte nadmerne prací prostriedok. Chcete použiť dostatok čistiaceho prostriedku, aby ste prikrývku vyčistili, ale nie až toľko, aby sa úplne nevypláchal. Nepoužívajte viac, ako odporúča štítok priamo na pracom prostriedku.

  • Skladujte ho čisté. Pred odložením prikrývky na sezónu a skladovaním, ju operte a dôkladne osušte, aby ste odstránili všetky nečistoty a škvrny.


Comments


bottom of page