top of page

Kedy pri praní miešať farebné oblečenie?Máte kopec oblečenia, ktoré musíte vyprať v práčke. Približne 30 % tvorí biele a 70 % farebné oblečenie. Chcete ušetriť čas s a vyprať všetko oblečenie spolu.


Skratky sú úžasné. Šetria čas, prácu a umožňujú nám ľahko všetko predbehnúť. Vždy hľadáme skratky. Nie všetky skratky sú však dobré, a to platí aj pri praní. Aj keď sa môže zdať v poriadku miešať pri praní rôzne tkaniny a rôzne farebné kúsky, nie je to dobrý nápad.

Tmavé a svetlé oblečenie by sa malo prať oddelene v studenej vode. Pranie oblečenia v studenej vode väčšinou zabráni púšťaniu farieb na oblečenie. Prečo teda neskombinovať bielu farbu so svetlou? Pretože horúca alebo teplá voda zmyje znečistenie lepšie ako studená voda, takže vaše biele kúsky biele a čisté aj ostanú. Existujú tiež pracie prostriedky určené špeciálne na farebné , biele, čierne veci, či delikátne oblečenie. Tieto pomáhajú uchovávať a zvýrazniť farbu a vlastnosť, na ktorú sú určené.Tipy a triky ako spolu oprať rôzne farebné oblečenie:


Ak vám nezostáva nič iné, ako oprať biele a farebné oblečenie spolu, prečítajte si túto časť článku:


- Môžete sa pokúsiť vyčistiť zmiešané biele a farebné oblečenie v práčke v STUDENEJ vode, ak je farebné oblečenie staršie a farbivo je vyblednuté.


- Pri praní s bielou bielizňou sa uistite, že žiadne farebné oblečenie nie je úplne nové. Prebytočnú farbu treba z nového oblečenia vyprať. Tento proces zvyčajne trvá 3 až 4 umytia.


- Nastavte práčku na najkratší prací cyklus a najchladnejšiu vodu.


- Nepoužívajte priveľa pracieho prostriedku.


Ako je to so sušením?


Aj napriek tomu, že ide iba o sušenie a nie máčanie vecí vo vode, neodporúča sa sušiť tmavé, biele a svetlé farby spolu. Pretože oblečenie je stále mokré a stále môže dochádzať k púšťaniu farieb.Niekoľko dôležitých poznámok týkajúcich sa prania farebného a bieleho oblečenia spolu:

- Nikdy neperte úplne nové oblečenie výrazných farieb s oblečením svetlých farieb. Pranie v studenej vode tiež nie je dokonalé riešenie. Napríklad, keď operiete novú čiernu spodnú bielizeň s bielym tričkom, budete mať tričko sivé. Ak si k bielemu tričku dáte novú červenú podprsenku, tričko sa zafarbí na ružovú.


- Väčšina oblečenia, ktoré je úplne nové, bude púšťať bez ohľadu na to, aký spôsob použijete. Uistite sa, že ste tieto kusy operiete samostatne alebo s iným oblečením podobnej farby.


- Výsledok prania môže závisieť aj od toho, či máte mäkkú alebo tvrdú vodu. Ak máte tvrdú vodu, farby by mali byť oddelené. Mäkká voda robí lepšiu prácu, farby toľko nepúšťajú, ale tak či tak, je potrebné dávať pozor pri miešaní s bielym oblečením.


- Ak máte nový kus tmavého oblečenia, ktorý vyzerá, že by mohol púšťať farbu, skúste 3 alebo 4 krát samostatne oprať, aby ste sa uistili, že sa všetko farbivo vyperie.


Rozdelenie odevov podľa typov tkanín:


Okrem oddeľovania farieb v bielizni by sa oblečenie malo oddeľovať aj podľa typu tkanín.

* Miešanie hustejších tkanín s ľahšími alebo jemnejšími, napríklad džínsy s ľahkým tričkom, môže jemné oblečenie opotrebovať rýchlejšie neustálym trením o tvrdšie látky. Táto myšlienka je určite dôvodom, prečo by sa džínsy mali prať oddelene.

* Zvážte triedenie syntetických a prírodných vlákien na samostatné pracie cykly. To môže zabrániť prenosu vlákien.

* Oddeľovanie ľahších a ťažších odevov. Ťažšia látka môže pri praní poškodiť ľahšiu.

"Najlepším postupom je riadiť sa štítkom výrobcu a robiť to, čo najlepšie vyhovuje vám a vašej bielizni."

Stáva sa, že poznáte všetky tipy na miešanie rôznych farebných odevov; no niekedy sa chcete spoľahnúť na niekoho iného. Naša čistiareň a práčovňa Popoluška s rôznymi službami je pripravená vybaviť vaše objednávky.


Comments


bottom of page